Featured/ ନ୍ୟୁଜ୍/ ପଲିଟିକ୍ସ

ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପଛରେ ଲୁଚି ରହିଛି କାହାର ଷଡଯନ୍ତ୍ର?

ଏଥିରେ କୌଣଷି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।୩୦ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୪୮ ରେ,ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।ଦିଲ୍ଲୀର ବିର୍ଲା ହାଉସରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାର୍ଥନା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ ତାଙ୍କ ଛାତିରେ M1934 ବେରେଟା ସେମି ଅଟୋମେଟିକ୍ ପିସ୍ତଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗୁଳି କରିଥିଲେ।ଗୁଳିମାଡରେ ଟଳି ପଡିଥିଲେ ଗାନ୍ଧୀଜି।ତାଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସକୁ ଦେଶ ସହୀଦ୍ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛି।

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ

ପ୍ରଶ୍ନ ଘେରରେ ବାପୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
୩୦ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୪୮ ରେ କ’ଣ ଘଟିଛି ତାହା ଏବେ ବି ରହସ୍ୟରେ।ଯଦିଓ ଗଡସେଙ୍କୁ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ଭାବରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି ତଥାପି ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଏ।ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରେ।କେବଳ ଗଡସେଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଗାନ୍ଧୀ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅସୁବିଧାରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ କି? ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ବିଫଳ ବୋମା ଆକ୍ରମଣର ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନ ପରେ କିପରି ସହଜରେ  ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇପାରିଲା। ମହାତ୍ମାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ  ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଥିଲା କି? ହତ୍ୟାର  ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଗାନ୍ଧୀ ୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୪୭ ରେ କହିଥିଲେ: “ମୁଁ ଜାଣେ ଆଜି ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିରକ୍ତ କରୁଛି… ମୋତେ ହଇରାଣ କରୁଥିବା କଥା ହେଉଛି ଲୋକମାନେ ମୋତେ ପ୍ରତାରଣା କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମୋତେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ କହିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ମୁଁ ବୃଦ୍ଧ ହୋଇଗଲି, ମୁଁ ଆଉ କୌଣଷି ବ୍ୟବହାରରେ ନାହିଁ ଏବଂ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ପଥରେ ଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ”
ପ୍ରଫେସର ମାକରାଣ୍ଡ ଆର ପରଞ୍ଜାପେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜୀବନ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମହାତ୍ମା ନିଜେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଯେହେତୁ ଗାନ୍ଧୀ ବିର୍ଲା ହାଉସରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭା ଜାରି ରଖିଥିଲେ, ପରଞ୍ଜାପେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି “ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ପୀଡିତାର ଶିକାର ହୋଇନଥିଲେ, ବରଂ ଜଣେ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଥିଲେ।” ବାସ୍ତବରେ, ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଶେଷ ଦିନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ବାକ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଘେରି ରହିଥିଲା
       ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭାରେ ବୋମା ଫିଙ୍ଗିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଲୁଇସ୍ ଫିସ୍କର ମହୋତ୍ସବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ।“ପରଦିନ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭାକୁ ଯାଇ ଉପାସକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ସେ ଭାବିଥିଲେ ଏହା ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ। ସେ କହିଥଲେ ଯେ, ‘ମୁଁ ପ୍ରଶଂସାର ଯୋଗ୍ୟ ହେବି, ଯଦି ମୁଁ ଏପରି ବିସ୍ଫୋରଣର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ପଡ଼ିଯାଏ ଏବଂ ତଥାପି ମୋ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟାଇଥାଏ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣଷି ଅନିଷ୍ଟ ନଥାଏ। ବୋମା ଫିଙ୍ଗିଥିବା ଭ୍ରାନ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ କେହି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।
ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟାପାଇଁ ଦାୟି କିଏ?
ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା ଦିଲ୍ଲୀର ରେଡ ଦୁର୍ଗରେ ହୋଇଥିଲା। ଗୋଡସେ ଏବଂ ନାରାୟଣ ଆପ୍ଟେଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବିନୟକ ସାବାର୍କର ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଥିଲେ। ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଅଭିଯୋଗରେ ନାଥୁରାମଙ୍କ ଭାଇ ଗୋପାଳ ଗୋଡସେଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା।
ସ୍ମାରକୀ ସାଜିଛି ରକ୍ତ ଦାଗଯୁକ୍ତ କପଡା
ଗାନ୍ଧୀ ମେମୋରିଆଲ୍ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ୧୯୫୯ ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।ଏହା ଭାରତର ତାମିଲନାଡୁ ରାଜ୍ୟର ମଦୁରାଇ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ।ଏହା ଗାନ୍ଧୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ।ଏଥିରେ ରକ୍ତ ଦାଗଯୁକ୍ତ କପଡା ରହିଛି ଯାହା ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେଙ୍କ ହତ୍ୟା ସମୟରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ପିନ୍ଧିଥିଲେ।

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply