ନ୍ୟୁଜ୍

ନିଲାମ ହେବ ଜେଲେନେସ୍କିଙ୍କ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ବଲ

auction-ball-ukrane

ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଦୋମିର ଜେଲେନେସ୍କିଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ହୋଇଥିବା ଏକ ମେଜର ଲିଗ୍ ବେସବଲ୍ (MLB) ବଲ୍ ନିଲାମ ପାଇଁ ଯାଇଛି। ଟିଏମଜେଡ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବଲ୍ ବିକ୍ରୟରୁ ମିଳିଥିବା ଅର୍ଥ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଓ ରୁଷର ଦେଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ୟୁକ୍ରେନ୍ର କର୍ସିଭ୍ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ପ୍ରିଣ୍ଟ, “ଜେଲେନସ୍କି” ର ଏକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ୟାନେଲରେ MLB ବେସବଲ୍ ସାଇନ୍ ହୋଇଛି। ୨୦୧୯ ରେ ବିଗ୍ ଆପଲ୍ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବଲରେ ତାଙ୍କର ନାମ ଲେଖିଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବଲକୁ ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଥିବା ୟେଲଚେଙ୍କୋଙ୍କ ଠାରୁ ନ୍ୟୁୟର୍କର ସରକାରୀ ବ୍ୟାପାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିବା ରେଣ୍ଡି ଏଲ କାପଲାନ୍ ଉପହାର ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଭୋଲୋଦୋମିର ଜେଲେନେସ୍କି

 ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ନିଲାମ ଡାକିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି
ଋଷ୍ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଫଳରେ ୟୁକ୍ରେନର ବିପୁଳ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଋଷର ବର୍ବରତା ସୀମା ଡେଇଁବା ସହ ୟୁକ୍ରେନରେ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ଦେଖାଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନେସ୍କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଦୋମିର ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଏକ ‘ମେଜର ଲିଗ୍ ବେସବଲ’ ନିଲାମ କରାଯାଇ ଏଥିରୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ଅର୍ଥକୁ ୟୁକ୍ରେନରେ ରିଲିଫ କାମରେ ଲଗାଯିବ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ନିଲାମୀ ଜରିଆରେ ଏହି ବେସବଲକୁ ବିକ୍ରୟ କରାଯିବ। ଏହାକୁ ଅନ୍ୟୁନ ୧୫,୦୦୦ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରୟ କରାଯିବ,ଅର୍ଥାତ ଭାରତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୪୭ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବ। ଏଥିରୁ ନିଲାମ ସୁତ୍ରରେ ଯାହା ଅର୍ଥ ମିଳିବ ତାହାକୁ  ୟୁକ୍ରେନ ରିଲିଫ ଫଣ୍ଡକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କାପଲାନ୍ କହିଛନ୍ତି। ମେ ୧୧ ରେ ନିଲାମ ବନ୍ଦ ହେବା ନେଇ ସୁଚନା ମିଳିଛି।

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply