ନ୍ୟୁଜ୍/ ପଲିଟିକ୍ସ

ରାଜ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟର ନାଁରେ ହୋଇପାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ରାଜ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟର ନାଁରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି।ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ  ଓରିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ନାମକୁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ରାଜ୍ୟସଭାର ଶୁନ୍ୟ କାଳରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉଠାଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ସାଂସଦ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ପ୍ରସନ୍ନଙ୍କ ଏହି ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ରର ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରି ବିଜେଡି ସଂସଦୀୟ ସଦସ୍ୟ (ସାଂସଦ) ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ରାଜ୍ୟର ନାମ ଓରିଶା ଠାରୁ ଓଡିଶାକୁ ବଦଳାଯାଇଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛି। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଆମ ହାଇକୋର୍ଟର  ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ନାଁ କୁ   ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରସନ୍ନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ
ସଂସଦରେ ଓଡ଼ିଶା (ନାମର ପରିବର୍ତ୍ତନ) ବିଲ୍, ୨୦୧୦ ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ (୧୧୩ ତମ ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ପାସ୍ ହେବା ସହିତ ଓଡ଼ିଶାରେ ଓରିଆରୁ ଏହାର ଭାଷାର ନାମ ଓଡିଆରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା।୨୦୧୧ ରେ ରାଜ୍ୟର ନାଁରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ହାଇକୋର୍ଟ ଓରିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ଭାବରେ ଜଣା ଜାଉଛି।ତେଣୁ, ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଏବଂ ଓଡିଶା ସରକାର ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ହାଇକୋର୍ଟର ନାମକୁ ଓଡ଼ିଶାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply