ନ୍ୟୁଜ୍

କେମିତି ହୋଇଥିଲା ଅହମ୍ମଦାବାଦ ବିସ୍ଫୋରଣ

ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ
ଚର୍ଚ୍ଚିତ ୨୦୦୮ ମସିହା ଗୁଜରାଟର ଅହମଦାବାଦ ସିରିଜ୍‌ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ବଡ଼ ରାୟ ଆସିଛି। ଏହି ସିରିଜ୍‌ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ୪୯ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୮ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ଅହମଦାବାଦର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ରାୟ ଶୁଣାଇବା ବେଳେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ, ଗୁରୁତର ଆହତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଓ ସାମାନ୍ୟ ଆହତମାନଙ୍କୁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଦେବାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ସମସ୍ତ ୪୯ ଜଣ ସିରିଜ୍ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ୨୮ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଖଲାସ କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ପେଶାଲ କୋର୍ଟ ଦୀର୍ଘ ୧୩ ବର୍ଷ ହେଲା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ମୋଟ ୧୧୬୩ ଜଣ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ସହ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରମାଣ ଭିତ୍ତିକ ସାମଗ୍ରୀ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଇ-ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆକ୍ରମଣର ଚେତାବନୀ !
ଅନେକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ବିଷୟ ଲାଇନ୍ ସହିତ ବିସ୍ଫୋରଣର ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ୧୪ ପୃଷ୍ଠାର ଇ-ମେଲ୍ ପଠାଇଥିଲେ ଦୁର୍ବୁର୍ତ୍ତ। “ଗୁଜୁରାଟର ପ୍ରତିଶୋଧ ପାଇଁ ୫ମିନିଟ୍ ଅପେକ୍ଷା କର ଆଦି ବାକ୍ୟ ସେଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା ।ଇ-ମେଲର ବିଷୟବସ୍ତୁ ୫ ମିନିଟରେ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି: “ଆଲ୍ଲାହାଙ୍କ ନାମରେ ଭାରତୀୟ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ପୁଣି ଥରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରନ୍ତୁ! ଆପଣ ଯାହା କରିପାରିବେ ତାହା କରନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ୫ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁର ଆତଙ୍କକୁ ଅନୁଭବ କରନ୍ତୁ!”ଏମିତି କିଛି ଧମକପୁର୍ଣ୍ଣ କଥା ସେଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା।
 ଏହି ଇ-ମେଲରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭି. ଦେଶମୁଖ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଡେପୁଟି ଆର.ଆର ପାଟିଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଧମକ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ର ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ୱାକଫ୍ ବୋର୍ଡର ଏକ ଜମିରେ ଏକ ସାଇଟଡେଲ୍ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଥର ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଧମକ ଜାରି କରାଯିବା ସହ ଏହି ଇ-ମେଲରେ ବଲିଉଡର ଅନେକ କଳାକାରଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଭିନୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।
କେମିତି ଥିଲା ବିସ୍ଫୋରଣର ଭୟାବହତା
୨୦୦୮ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୨୬ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୪୫ରେ ଅହମଦାବାଦରେ ପ୍ରଥମ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ମଣିନଗରରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଧମାକା ପରେ ଚାରିଆଡ଼େ ଆତଙ୍କ ଖେଳି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ କେହି କିଛି ବୁଝିବା ଆଗରୁ ଆଗାମୀ ୭୦ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୨୦ଟି ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା।ଏଥିରେ ୫୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୦୨ ମସିହା ଗୋଧ୍ରା ଟ୍ରେନ ପୋଡ଼ି ଘଟଣାର ବଦଲା ନେବାକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଏପରି କାଣ୍ତ ଘଟାଇଥିବା ଦାବି କରିଥିଲା।ସାଇଫରେ ଟିଫିନ୍ ବାହକରେ ଏହି ବୋମା ଲଗାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ୧୩ ମଇ ୨୦୦୮ ଜୟପୁର ବିସ୍ଫୋରଣ ପରି ଥିଲା। ଅନେକ ବିସ୍ଫୋରଣରେ AMTS (ଅହମ୍ମଦାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ସର୍ଭିସ) ର ସିଟି ବସ୍ ସେବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଯାନବାହାନର କିଛି ଅଂଶ ଛିଣ୍ଡାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରାୟ ୪୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଦୁଇଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା।ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡ଼ିକରେ ଗୋଟିଏ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଧାରାବାହିକରେ ଆହତ ପୀଡିତମାନେ ସେଠାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ପରଦିନ ହାଟକେଶ୍ୱର ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ ଏକ ବୋମା ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା।ଖଡିଆ,ରାୟପୁର,ସାରଙ୍ଗପୁର,L.G. ହସ୍ପିଟାଲ, ମଣିନାଗର,ବାପୁନାଗର,ଗୋବିନ୍ଦୱାଡି,ଇସାନପୁରରେ ଆକ୍ରମଣର ଭୟାବହତା ସୀମା ଟପିଥିଲା।

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply