Featured/ ନ୍ୟୁଜ୍/ ପଲିଟିକ୍ସ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗାଡ଼ିରେ କାହିଁକି ରହିଥାଏ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ?କାହିଁକି ନ ଥାଏ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍?

ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଯାନରେ ‘ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍’ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।  ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ ଯୋଗୁଁ ଗାଡି ଏବଂ ଏହାର ମାଲିକ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ‘ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍’ ବିନା ଭାରତରେ ଗାଡି ଚଲାଇବା ଆଇନତଃ ଅପରାଧ।ଏଥିପାଇଁ ଗାଡି ଚାଳକ,ମାଲିକ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏପରିକି ମୋଟା ଅଙ୍କର ତଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଗଣିବାକୁ ପଡିପାରେ। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏମିତି  କିଛି ଯାନ ଅଛି ଯାହାର ‘ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍’ ନଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଜାଣିବା।

ଭାରତରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର  ଯାନଗୁଡିକରେ କୌଣସି ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ନିୟମ ସେମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଯିବାରେ ରୋକି ପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ରହିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଯାନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କନଭେନର ଯାନ। ଭାରତର ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଦେଶର ‘ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ’ ମାନ୍ୟତାରେ ଏକ ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତି ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି। ଭାରତର ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ‘ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ’ରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅନେକ ନିୟମାବଳୀ ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ମିଳିଛି, ଯାହାକୁ ସେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ। ଏ କ୍ଷମତା ସମ୍ବିଧାନ ସ୍ୱୀକୃତ।

କାହିଁକି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗାଡ଼ିରେ ଲାଗି ନଥାଏ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍
ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟପତିଙ୍କ ଗସ୍ତ ବେଳେ କନଭେନରେ ଅନେକ ଯାନ ଥାଏ l ଏହି ସମସ୍ତ ଯାନରେ କୌଣସି  ପ୍ରକାରର ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ (ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ଲେଟ୍) ନଥାଏ। ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଏହା ପଛରେ ଏକ ନିୟମ ରହିଅଛି। ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଭାରତକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ବର୍ଷ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଭାରତ ଛାଡିବାର ବହୁ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟl ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ”The King Can Do No Wrong” ଅର୍ଥାତ୍ ‘ରାଜା କୌଣସି ଭୁଲ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ’l ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାରରେ କୌଣସି ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ନଥାଏ।
ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ କାହିଁକି?
ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିଭିଆଇପି ଯାନରେ ମଧ୍ୟ ‘ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍’ ନଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ, VVIP କାରରେ ‘ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍’ ନ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କାରରେ କୌଣସି ‘ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍’ ନରହି ଏହା ବଦଳରେ, କେବଳ ‘ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ’ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏl ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଟି କାର ଅଛି, ଯାହା ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ଲେଟ ବିନା ଚାଲିଥାଏ।ସାଧାରଣତଃ ଏହି କାରଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ ଅତିଥି ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକୁ ଐତିହାସିକ ସ୍ମାରକୀ ଭ୍ରମଣରେ ନିଆଯାଏ।

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply