ନ୍ୟୁଜ୍/ ପଲିଟିକ୍ସ

ଏପ୍ରିଲ୍ ପହିଲାରୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ହେବ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟଙ୍କା

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତ ନିଜର ଡିଜିଟାଲ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଚଳନ କରିବ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ  ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ନୁଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଏଥିପାଇଁ ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।ଡିଜିଟାଲ୍ ଟଙ୍କା ପ୍ରଚଳନ ଫଳରେ ଦେଶର ଆର୍ତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ସେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ଆମଦାନୀରୁ ୩୦% ହାରରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରାର ପରିଚୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏକ ବୃଦ୍ଧି ଓ ବଡ଼ ଉତ୍ସ ହେବ। ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଏକ ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ଶସ୍ତା ମୁଦ୍ରା ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଆଣିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ

ଆୟକର ଛାଡ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ
ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆୟକର ଛାଡ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ।ଆୟକର ସ୍ଲାବ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ। ଜାନୁଆରୀରେ ୧,୪୦,୯୮୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରେକର୍ଡ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେବା ପରଠାରୁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ। ସେହିଭଳି ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହଲତ ମିଳିଛି।
ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱ
ଡିଜିଟାଲ୍ ଟଙ୍କାର ପରିଚୟ “ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା” ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।ତଥାକଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ମୁଦ୍ରା (CBDC) ପ୍ରଚଳନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଭାଗୀଦାରି ହେବ। ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଟଙ୍କାର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ସଂସ୍କରଣ ଲଞ୍ଚ କରିବ। ଏପ୍ରିଲ୍ ପହିଲାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟଙ୍କା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବ।ଆରବିଆଇର ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଟି ରବି ସଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଫିଟ୍ ମୁଦ୍ରା ସହିତ ସମାନ ହେବ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିନିମୟ ହେବ।

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply