Featured

କାହିଁକି ଜାନୁଆରୀ ୧୫ ରେ ପାଳନ ହୁଏ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦିବସ?

indian army day

ଭାରତୀୟ ସେନା ଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ।ସେନା ବିନା ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଏକ ଅବାସ୍ତବ ପରିକଳ୍ପନାଦେଶର ସ୍ଥିତି ,ସଂସ୍ଥିତି ଅବସ୍ଥିତି ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସେମାନେ ଧନ୍ୟବାଦର ହକଦାର୍।ଯେତେ ବିପତ୍ତି ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନା କେବେବି ପଛଘୁଞ୍ଚା ନ ଦେଇ ବୀରତ୍ତ୍ୱର ସହ ମୁକାବିଲା କରିଆସିଛି।ସେହି ସେନାଙ୍କ ସମର୍ପଣ ମନୋଭାବକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ଜାନୁଆରୀ ୧୫ ରେ ଭାରତ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ସେନା ଦିବସ ପାଳନ କରେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାଣ୍ଟନମେଣ୍ଟର କାରିଆପ୍ପା ପ୍ୟାରେଡ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଏକ ସାମରିକ ପରେଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମରିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଏହି ଦିନଟି ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥାଏ।ଏ ଦିବସ ପାଳନର ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ନେଇ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି।


ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ- ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ କେଏମ୍ କାରିଆପ୍ପା

ଭାରତୀୟ ସେନାର ଇତିହାସ ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱ
୧୮୯୫ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରେ ଭାରତରେ ଏକ ସେନାବାହୀନି ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା।ବ୍ରିଟିଶ୍ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଏହା ବ୍ରିଟିଶ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଆର୍ମି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା  ଥିଲା`୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧିନ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନାଁରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ମୋହର ଲାଗିନଥିଲା।୧୯୪୯ ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ  ରାଷ୍ଟ୍ର ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମୁଖିଆଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।୧୯୪୯ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ କେଏମ୍ କାରିଆପ୍ପା ଜେନେରାଲ୍ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ ବଚର୍, ଭାରତୀୟ ସେନାର ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ।ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଏହି ଦିବସକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ସେନା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଜାତି ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳୀ  ଦେଇଥିବା ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନକୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନିତ କରାଯାଇଛି।
ଦେଶ କିପରି ପାଳୁଛି INDIAN ARMY DAY?
୨୦୨୨ରେ ସମାନ ଗର୍ବ, ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉଦ୍ଧୀପନା ସହିତ ୭୪ ତମ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ |ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ପରେ ସାମରିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଏକ ଚମତ୍କାର ପରେଡ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଆଧୁନିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ସଫଳତାକୁ ଆଲୋକିତ କରେ।ଏହି ଐତିହାସିକ ଦିନରେ ଡିଭିଜନ୍ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ସେନା ପଦକ ପରି ସାହସିକତା ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସେନା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ସେବା କରୁଥିବା ସେନା ସଦସ୍ୟମାନେ ସାହସିକତା ଏବଂ ସେବା ସମ୍ମାନ ପାଇଥାନ୍ତି।କାରଣ ସେମାନେ ଯୁଦ୍ଧର ଅଗ୍ରଣୀ ଦଳ ହେବାକୁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ, ସଂକଟ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଆନ୍ତି | ନ୍ୟୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ଠାରେ “ଅମର ଜୱାନ୍ ଜ୍ୟୋତି” ରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦିବସ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା।
ଏ ଷ୍ଟୋରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି -ରଶ୍ମିତା ବେହେରା

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply