Featured/ ନ୍ୟୁଜ୍/ ପଲିଟିକ୍ସ

ଗାଦି ହରାଇବେକି ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍

ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପାକିସ୍ତାନ ରାଜନୀତିରେ ବଡ ଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଭାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ। ପାକିସ୍ଥାନର ରାଜନୈତିକ ଅବସ୍ଥା କିଛି ଠିକ୍ ନାହିଁ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ରାଜନୈତୀକ କ୍ୟାରିୟରରେ ବଡ ଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିପାରେ। ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଦଳ‘ପାକିସ୍ତାନ ତହରିକ-ଏ-ଇନ୍‌ସାଫ୍‌’ର ଅନେକ ସାସଂଦ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଉଛି। ପ୍ରସ୍ତାବ ପୂର୍ବରୁ ପିଟିଆଇର ଅନେକ ସାଂସଦ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌

ଶାସକ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ୍-ଇ-ଇନସାଫ୍ (ପିଟିଆଇ) ର ଅତି କମରେ ୨୪ ଜଣ ସାଂସଦ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ପିଟିଆଇ ସାଂସଦମାନେ ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶରୁ ଇସଲାମାବାଦ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାରୀ ସିନ୍ଧ ହାଉସରେ ରହିଛନ୍ତି।ସିନ୍ଧ ହାଉସରେ ରହୁଥିବା ପିଟିଆଇର ଅନ୍ୟତମ ସାଂସଦ ରାଜା ରିଆଜ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦିଅନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଦିନେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ। । ଅନେକ ପିଟିଆଇ ସାଂସଦ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକୁ ଆସିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ରିୟାଜ କହିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ରୋକିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପିଏମ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶାସକ ପିଟିଆଇର କମିଟି ସିନ୍ଧ ହାଉସକୁ ଘୋଡା ବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।
ଆସ୍ଥା ହରାଉଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ
ବିପଦରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର। ଧିରେଧିରେ ସେ ନିଜ ପାର୍ଟିରେ ଅପ୍ରିୟ ହୋଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାର୍ଟି ପିଟିଆଇର ଅନେକ ସାଂସଦ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ନିଜର ସମର୍ଥନ ଫେରାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏବେ ଇମରାନଙ୍କ କ୍ଷମତା ହରାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜର ମେଣ୍ଟ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ହରାଇ ପାରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଅନୁମାନ ମଧ୍ୟ ସତରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ। ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଉପରେ ବିରୋଧୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ବିଦେଶୀ ନୀତି ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପାଇଁ ଠିକ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପାର୍ଟିର ଜଣେ ସାଂସଦ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ମତଭେଦ ରହିଛି। ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାଂସଦ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି। ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇପାରେ ବୋଲି  ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply