Featured/ ନ୍ୟୁଜ୍

କିଭଳି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ମାଷ୍ଟରପିସ୍ ‘ତାଜମହଲ’?

ତାଜମହଲକୁ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ଓ ପୃଥିବୀର ସପ୍ତମ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏl ଏହା ସହିତ ତାଜମହଲକୁ ଇସଲାମିକ କଳାର ରତ୍ନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏl ତାଜମହଲ ହେଉଛି ମୋଗଲ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ମାଷ୍ଟରପିସ୍l ଏହାର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଶୈଳୀ ପାର୍ସୀ, ଅସ୍ମାନୀ, ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଇସଲାମିକ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ଏକ ନିଆରା ମିଶ୍ରଣl ତାଜମହଲଟି ହାତୀ-ଧଳା ମାର୍ବଲ ରଙ୍ଗର ଦୃଶ୍ୟରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ପଥର କାମ କରାଯାଇଛିl ଭାରତର ଆଗ୍ରା ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱ ଐତୀହ୍ୟ କବରl ଯାହାକୁ ଶାହାଜାହାନ୍ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମମତାଜ ମହଲଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ନିର୍ମିତ କରିଥିଲେ। 

ତାଜମହଲ

କିଭଳି ଥିଲା ମାଷ୍ଟରପିସର ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ?
ତାଜମହଲର ଇତିହାସ ବହୁତ ପୁରୁଣା।ଆଜିଠାରୁ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ  ଏହା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ସମୟରେ ସିମେଣ୍ଟ ନଥିଲା ବେଳେ  ଏହି ପଥରଗୁଡିକ କିପରି ଲେପନ କରାଯାଇଥିଲା, ତାହା ସବୁଠୁ ବଡ ରହସ୍ୟ। ବହୁ ବର୍ଷ ବିତିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଜମହଲ ଏବେବି ପୂର୍ବେ ପରି ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଛିl କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଜମହଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୨ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ଏହାର ନିର୍ମାଣ ୧୬୪୩ ରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅନ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଲା l ତାଜମହଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର କାର୍ଯ୍ୟ ୧୬୫୩ ମସିହାରେ ପ୍ରାୟ ୩୨ ନିୟୁତ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୫୨.୮ ବିଲିୟନ ହେବ। ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର କାରିଗର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେl ୧୯୮୩ ରେ ତାଜମହଲକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ ସ୍ଥଳ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।
ସିମେଣ୍ଟ ବଦଳରେ ତାଜମହଲରେ କଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି?
ଜୋସେଫ ଆସପିନ୍ ୧୮୨୪ ମସିହାରେ “ପୋର୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ସିମେଣ୍ଟ” ପାଇଁ ଏକ ପେଟେଣ୍ଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ଏକ ଚୂନ ପଥର ମାଟିl ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲାl ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ଗୁଣ୍ଡ, ଡାଲି, ଚିନି, ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲାl ଏହା ଦ୍ୱାରା ତାଜମହଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏପରି ତିଆରି କରାଯାଇଛି  ଯେ ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଜମହଲ ଭୂକମ୍ପ, ଝଡ, ବର୍ଷା, ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଉତ୍ତାପ, ଶୀତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରିବl  ତାଜମହଲ ପରି କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଅର୍ଦ୍ଧ-କଠିନ ସାମଗ୍ରୀ ଦ୍ୱାରା  ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲାl ଏହା ଏତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ଏହି ବିଶାଳ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଯେଉଁଥିରେ  ଆଦିବାସୀ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠିତ କିଛି  ଜୁଗଡୁ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା।

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply